Pierwsze łopaty wbite. Rusza fundamentowanie stacji Stadion Śląski kolejki linowej Elka [ZDJĘCIA]

P1011758Dziś (19 lutego) zarząd Parku Śląskiego oraz wykonawca dokonali symbolicznego wbicia łopaty pod fundamenty stacji Stadion Śląski. Oficjalnie ruszyła budowa nowej kolejki linowej w Parku Śląskim. – Od tego momentu rozpoczyna się zasadniczy moment tej inwestycji – podkreśla Arkadiusz Godlewski, prezes Parku.

Zdjęcia z wbicia łopaty oglądaj TUTAJ

Uroczystego wbicia pierwszej łopaty, poza prezesem, dokonali wiceprezes Parku Tomasz Kaczmarek oraz Bogdan Tarko, prezes Doppelmayr Polska. Ten ostatni nie krył zadowolenia z postępu prac i po raz kolejny zadeklarował, że żaden dzień na budowie nie zostanie zmarnowany.

Nowe Rysunki Techniczne Kolejki oglądaj TUTAJ

W miejscu, gdzie jeszcze do niedawna stała stara kolejka wykopano kilkumetrowy dół. W tym miejscu stanie właściwa część stacji z urządzeniami napędowymi. Za nią powstanie duży garaż, gdzie będą przechowywane gondole i krzesełka.

- Takiej kolei w Polsce nie ma – podkreśla Tarko. – Na świecie jest natomiast tylko kilkadziesiąt takich urządzeń, czyli nizinnych z pojazdami mieszanymi.

Nowa Elka ma być nowoczesna i dobrze wyposażona. Będzie miała ponad 2200 metrów. Jej prędkość maksymalna wyniesie 5 metrów na sekundę. W zależności od potrzeb będzie zmniejszana. Kiedy pojedziemy nową Elką?  - Mamy nadzieję, że już 22 czerwca, kiedy odbędzie się Święto Parku, pierwsi goście będą mogli skorzystać z tej atrakcji – mówi Arkadiusz Godlewski.