Raport z budowy Elki: Wiosna przyśpieszy prace. Na stacjach postawiono pierwsze ściany

P1012516Skończyła się zima i minusowe temperatury. To doskonała informacja dla robotników pracujących na budowie kolejki linowej w Parku Śląskim. O zastoju i impasie nie ma wprawdzie mowy, ale słoneczna pogoda z pewnością bardziej sprzyja ciężkiej pracy. – To proste: ludzie wtedy mogą pracować dłużej – przyznaje Marcin Góral, kierownik budowy.

Oglądaj zdjęcia z budowy

Prace przy odtworzeniu kolejki linowej trwają już ponad dwa miesiące. Zbliża się zakończenie jednego z głównych etapów, który obejmuje prace ziemne, fundamentowanie i układanie zbrojenia. Widać już zarysy dwukondygnacyjnych stacji. Ta część prac powinna się zakończyć do końca kwietnia. Pierwsze ściany stoją już natomiastna obu stacjach. Wybudowano m.in. te pod pomieszczenie sanitarne, gdzie znajdą się toalety i wejścia do windy. – Na razie mamy lekkie opóźnienie, ale do końca kwietnia powinniśmy dogonić harmonogram – mówi Góral.

Obie stacje będą w pełni zautomatyzowane. Do ich obsługi wystarczy kilka osób. Wkrótce do Chorzowa mają przyjechać kolejne tiry z częściami. Po parku rozwieziono już natomiast słupy na trasę. – W przyszłym tygodniu będziemy je skręcać w całość. Na razie gotowy jest fundament pod słup nr 1. Nie wykluczone, że wkrótce będziemy go stawiać – tłumaczy Góral. – Obecnie trwają też prace nad innymi fundamentami pozostałych słupów.