„Elka” i Park Śląski już monitorowane. Bezpieczeństwa na kolejce i w jej okolicy będzie pilnowało 40 kamer

Centrum monitoringoweUruchomienie kolejki linowej „Elka" to nie tylko spora atrakcja turystyczna. Dzięki niej poprawi się bowiem też bezpieczeństwo w Parku Śląskim. A wszystko dzięki składającemu się z 40 kamer systemowi monitorującemu stacje i trasę.

W dyrekcji powstało właśnie centrum monitoringu. Oficjalnie rozpocznie swoją całodobową działalność po oddaniu „Elki" do użytku. Kamery zostały umieszczone m.in. na słupach kolejki. Po zakończeniu prac wykończeniowych zostaną też zamontowane na stacjach i na gondolach. – Dzięki kolejce pod okiem kamer znajdzie się ścisłe centrum Parku, aleja generała Jerzego Ziętka i jej okolica – wyjaśnia Artur Cieślak, dyrektor administracyjny Parku Śląskiego. Nie ukrywa, że monitoring w Parku jest niezwykle potrzebny.

– Z miesiąca na miesiąc jest coraz więcej zniszczeń i dewastacji. Wandale nie oszczędzają lamp oświetleniowych, ławek, siłowni i placów zabaw. Często zdarzają się też kradzieże kabli i infrastruktury teleletechnicznej – przyznaje. Jakość obrazu z kamer kolejki linowej jest wysoka i może służyć jako materiał dowodowy w postępowaniu policji. – Ostrość jest na tyle duża, że można bez problemu rozpoznać twarz osoby, która zachowuje się w sposób niewłaściwy – zaznacza Cieślak.

Do systemu zostanie podłączony też istniejący system monitoring obiektów. Nowe kamery zostaną też z pewnością wpięte po zakończeniu właśnie rozpoczętej budowy światłowodu.