Elka oficjalnie otwarta. Tysiące ludzi przejechały się pierwszego dnia kolejką linową w Parku Śląskim [ZDJĘCIA]

Otwarcie elkiMożna powiedzieć już to na co wszyscy czekali z utęsknieniem: nad alejami Parku Śląskiego znów kursuje kolejka linowa Elka. Dziś, pierwszego dnia swojego funkcjonowania, przewiozła kilka tysięcy osób.

ZOBACZ 60 ZDJĘĆ Z OTWARCIA

Pierwsi chętni na bezpłatny przejazd pojawili się kilka godzin przed pierwszym kursem. Henryk Głowania, stał w kolejce jako pierwszy. Do Parku przyszedł już przed godziną 12. – Mam trzy aparaty. Mam zamiar wszystko filmować. To wielki dzień – uważa. – Starą Elką nie jeździłem. Nowa będzie z pewnością ogromną atrakcją dla najmłodszych.

Uroczystego otwarcia kolejki dokonała Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. - Moją pierwszą podróż starą Elką pamiętam doskonale. Najadłam się wtedy strachu. To był bodaj 1977 rok. Byłam nastolatką. Kolejka zatrzymała się na pół godziny. I to nad zoo – wspominała. - Mam nadzieje, że nową Elkę awarie będą omijać. Trzymam też kciuki za rewitalizację kolejnych odcinków.

Podczas otwarcia rozstrzygnięto też plebiscyt „Nazwij Elkę". Swoich 15 patronów otrzymały gondole kolejki. Więcej na ten temat TUTAJ.

- Oddajemy do użytku najnowocześniejszą kolej linową w Polsce – podkreślał podczas otwarcia Arkadiusz Godlewski, prezes Parku Śląskiego. Przypomniał, że jej budowa trwała pół roku. - Cieszymy się, że pasażerowie mają do dyspozycji tak nowoczesną i wygodną atrakcję. Wielu ludzi czekało na ten moment. Wreszcie nastąpił. Mamy nadzieję, że Elka będzie dobrze służyła przez dziesięciolecia.

Bogdan Tarko, prezes Doppelmayr Polska (główny wykonawca) zaznaczał, że Elka to pierwsza kolej w Polsce w systemie mieszanym. - Pojazdami są w niej kanapy i gondole. Jako pierwsza w Polsce wykorzystuje też nowoczesny system zabezpieczający na kanapach. Specjalny pałąk blokuje ruchy i uniemożliwia pasażerom wysiadanie z kolejki podczas jazdy – tłumaczył. - Nowa Elka wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, które aktualnie są dostępne na światowym rynku –dodał.

Krystian Malkrab z Imielina na Elkę zabrał swoją wnuczkę Alicję. – Ojciec mi opowiadał, jak budowali starą kolejkę. Jeździłem nią na randki. Cieszę się, że kolejne pokolenia będą mogły z niej korzystać.

Elka jest czynna od poniedziałku do czwartku od godziny 11 do 18, w piątki – od 11 do 19, a w weekendy od 10 do 19.