Kościół z Bytomia Bobrka ożył na nowo w skansenie. Dokładnie na 500-lecie reformacji [ZDJĘCIA]

2017-09-13

– Ten kościół był umarły a ożył. I to nie tylko materialnie, ale również duchowo, dzięki temu, że odbyło się tu nabożeństwo – powiedział tuż po rekonsekracji zrekonstruowanej świątyni z Bytomia Bobrka ksiądz biskup Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Przeniesiony do skansenu obiekt został po raz pierwszy zaprezentowany szerszej publiczności.

WIĘCEJ NA TEMAT KOŚCIOŁA Z BOBRKA TUTAJ

Kościół był wypełniony po brzegi. Luterańskie nabożeństwo cieszyło się dużym zainteresowaniem. Podobne mają się w tym miejscu odbywać raz w miesiącu. – Chcemy pokazać szerszej społeczności, jak wygląda nasza liturgia – podkreśla biskup Niemiec. – Wystrój jest typowo ewangelicki. Skromny. Z amboną, ołtarzem i chrzcielnicą. Bardzo zależało nam, aby doszło w tym miejscu do rekonsekracji, aby zwiedzający skansen migli tutaj wejść usiąść, pomodlić się, podziękować Bogu albo poprosić go o coś szczególnego. Być może młode pary będą chciały tutaj właśnie zawrzeć związek małżeński.

Prace nad rekonstrukcją kościoła rozpoczęto w 2016 roku. Objęły całą oryginalną konstrukcję obiektu, który jest prefabrykatem. Odtworzono tapetę, napis nad prezbiterium oraz ponad sto krzeseł według oryginalnego wzoru. Konserwacji poddano m.in. fisharmonię, ołtarz i ambonę. Wchodząc do kościoła warto zwrócić uwagę na krzyż znajdujący na elewacji zewnętrznej, który przetrwał pożar w 2014 roku, a ślad po nim pozostał na górnej jego części.

– Po siedmiu latach funkcja sakralna wróciła do tego obiektu. Stało się to akurat na 500-lecie reformacji i w ustanowionym przez Sejmik Województwa Śląskiego Roku Reformacji na Śląsku – tłumaczy Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego. – Rekonstrukcja została wykonana w sposób bardzo pieczołowity. Muszę pochwalić i podziękować załodze skansenu oraz wykonawcom. Całość zrobiono bardzo profesjonalnie, z dbałością o wszystkie szczegóły.

Obiekt będzie wykorzystywany również podczas koncertów i imprez organizowanych przez muzeum. – To obecnie największa nasza przestrzeń zadaszona, co stwarza nowe możliwości – nie ukrywa Andrzej Sośnierz, dyrektor skansenu. – Zamierzamy tu organizować koncerty i różne przedsięwzięcia, oczywiście zgodne z powagą tego miejsca.

Czytaj również

Our website uses cookies, m.in. for statistical purposes. If you do not want them to be saved on your disk, change the settings of your browser. More on this topic...