Apartament dla puszczyka. Zawieszono największą budkę lęgową na terenie Parku Śląskiego

2017-12-07

Takiego domku dla ptaków nie było w całej historii Parku Śląskiego. Największa ptasia budka, została zawieszona w okolicy Leśniczówki. Zamieszka w niej puszczyk, który w Polsce jest pod ścisłą ochroną gatunkową. W parku nowe domki mają już inne ptaki, bo nad ich bezpieczeństwem i komfortem, czuwa koordynator projektu – ornitolog, dr Emilia Grzędzicka.

Budka została zakupiona w ramach realizacji projektu „O czym pisko i tyrliko ptok spod familoka?", który od kwietnia realizuje Fundacja Park Śląski, a dofinansowała go Fundacja PZU. Dzięki niemu zorganizowano warsztaty dla wszystkich bywalców parku, m.in. na temat ochrony ptaków w mieście. Powstała też baza ptasich dźwięków, którą można odnaleźć na fundacyjnym profilu na Facebooku. Projekt zakładał również rozmieszczenie ponad dwudziestu budek lęgowych w różnych częściach Parku Śląskiego. Większość z nich ma już lokatorów, bo domki zostały powieszone wiosną.

23.03.2016 013

– Każda budka musi zostać wykonana z zachowaniem odpowiednich parametrów i zasad – tłumaczy Anna Poraj, prezes Fundacji Park Śląski. Jak wyjaśnia, wielkość takiego domku powinna być dostosowana do gatunku ptaków. – Składane tam jaja muszą być bezpieczne. Aby żaden drapieżnik nie miał do nich dostępu. Z kolei niektóre budki mają dwa osobne wejścia, aby zarówno samiec i samica mogli jednocześnie karmić młode – dodaje.

Puszczyk szary w Parku Śląskim bytuje od 2005 roku. Wówczas zaobserwowano go na wierzbach, nieopodal alei Klonowej. W ostatnich latach drzewo, na którym przebywała rodzina tej najpospolitszej polskiej sowy, zostało trafione piorunem. Puszczyki przeniosły się więc... do komina klubu Leśniczówka. Teraz będą mogły przenieść się do ptasiego apartamentu z prawdziwego zdarzenia. Tak dużej budki lęgowej w Parku Śląskim jeszcze nie było.

– Wybraliśmy odludną i spokojną lokalizację w pobliżu tego miejsca. Zazwyczaj wiesza się takie domki jesienią, aby ptaki na zimę mogły już się wprowadzić i zaadaptować, a wiosną rozpocząć okres lęgowy – mówi Anna Poraj.

Puszczyk szary jest gatunkiem leśno-parkowym. Zajmuje najczęściej dziuple starych drzew, rzadziej szczeliny skał i opustoszałe gniazda. Żywi się drobnymi gryzoniami i ptakami.

Czytaj również

Our website uses cookies, m.in. for statistical purposes. If you do not want them to be saved on your disk, change the settings of your browser. More on this topic...