Pół wieku Rosarium. Pięćdziesiąt płatków róż na urodzinowym torcie

2018-06-21

Rosarium kończy 50 lat. W Polsce nie ma drugiego takiego ogrodu i drugiej takiej kolekcji róż. O jego wyjątkowości Park Śląski i jego fundacja przypomną 23 czerwca podczas „Święta Róży”, które dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Organizatorem imprezy będzie Fundacja Park Śląski. Prezes Anna Poraj tłumaczy, że impreza uzupełni cotygodniową ofertę „Śniadania na trawie”. – 50 lat to bardzo zacny jubileusz. I w najlepszy możliwy sposób chcemy go świętować – podkreśla. – Rosarium ma wielu sympatyków, którzy uwielbiają w nim spacerować i odpoczywać. Warto przypominać, że w parku jest tak piękne miejsce. A urodziny to najlepsza z możliwych okazji – dodaje.

W trakcie „Święta Róży” zorganizowane zostaną warsztaty i prelekcje. Specjaliści ds. zieleni z Parku Śląskiego, Krystian Golasz i Łukasz Drozd, opowiedzą o urokach Rosarium oraz o bioróżnorodności na przykładzie róż. Doktor habilitowana Elżbieta Myjak-Sokołowska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (tam powstał projekt chorzowskiego Rosarium), przybliży koncepcję zakładania ogrodów różanych w Polsce. Podczas wydarzenia odbędzie się też promocja albumu „Róże Parku Śląskiego”, w którym znalazły się prace ze zorganizowanego w zeszłym roku konkursu fotograficznego. – To będzie jedna z niewielu okazji do wzięcia udziału w licznych konkursach i wygrania tej książki – zaznacza Poraj. Dodatkowymi atrakcjami będą koncert muzyczny oraz przedstawianie teatralne. Na scenie zobaczymy spektakl inspirowany różami i powieściami, w których występuje królowa kwiatów. Reżyserią i scenografią zajęła się stała współpracowniczka Fundacji – Barbara Wójcik-Wiktorowicz, artystka, specjalista działań intermedialnych i edukacji wizualnej.

Urodziny to też dobry moment, aby pomyśleć o przyszłości tego miejsca. – Ogród różany to jedno z najpiękniejszych miejsc w parku. Pół wieku to długo. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że jego infrastruktura się zużyła i wymaga prac modernizacyjnych – przyznaje Marek Widuch, wiceprezes Parku Śląskiego. – Rosarium jest wpisane w plan dużej rewitalizacji całego kompleksu i w najbliższych latach zmieni się w nim sporo. Zaczynamy już za kilka tygodni od budowy placu zabaw i ścieżki edukacyjnej śladami róż i owadów – dodaje.

30 tysięcy różanych krzewów
Pomysł utworzenia na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku kolekcji około 30 tysięcy krzewów róż, zgłosiło w roku 1964 Polskie Towarzystwo Miłośników Róż, a projekt Rosarium powstał w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, pod kierunkiem prof. Władysława Niemirskiego, głównego projektanta Parku Śląskiego.

W skład zespołu wchodzili jeszcze Edward Bartman i Stanisław Rutkowski. Roboty ziemne zakończono w 1965 roku, rok później wykonano główną część nasadzeń. Uroczyste otwarcie Rosarium nastąpiło 24 czerwca 1968, równocześnie z inauguracją Pierwszej Międzynarodowej Wystawy Róż.

Nad przygotowaniem Rosarium czuwał sam generał Jerzy Ziętek. Na powierzchni 14 hektarów posadzono 360 odmian róż. Wśród nich były te najlepsze, m.in. Kordes i Poulsen. Przywożono je ciężarówkami od hodowców z Niemiec, Belgii i Holandii. Z tego ostatniego kraju przyjechała też miniaturowa odmiana róż, wielkości paznokcia.

Tak o przygotowaniach do otwarcia Rosarium i wielkiej wystawy, na łamach Trybuny Robotniczej mówiła Irena Gołębiowska, prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Róż: „Mamy urwanie głowy, dopinamy wszystko na przysłowiowy ostatni guzik. Ekspozycja róż gruntowych całkowicie przygotowana. Samolotami nadchodzą róże cięte. Kilkunastu zagranicznych wystawców prezentuje 92 odmiany królowej kwiatów, a 132 wystawców krajowych eksponuje 359 odmian róż”.

W Rosarium, około 300 odmian róż (po 10-15 sztuk z każdej odmiany) pochodziło głównie z darów polskich oraz europejskich hodowców i producentów. Na powierzchni 7 ha obsadzono krzewami róż kwietniki w kształcie plastra miodu, w którego komórkach (374 x 7,5 metra kwadratowego) rosną poszczególne odmiany, głównie z grupy wielkokwiatowych.

Nieopodal, na tle zielonej murawy, zlokalizowano większe kwietniki, w kształcie soczewek, mieszczących w sobie od 300 do 1500 krzewów róż tej samej odmiany. Poza odmianami wielkokwiatowymi, kwitnącymi przez cały sezon, w Rosarium odnajdziemy także róże pienne (sztamowe), których korony stanowią bukiety kwiatów, róże czepne (pnące), obrastające altany i pergole, róże parkowe (długopędowe), obrastające metalowe konstrukcje i tworzące kwiatowe piramidy, a także róże miniaturowe. Malowniczym „akompaniamentem” dla różnokolorowych kwiatów, są strzyżone żywopłoty, utworzone z krzewów iglastych (Thuja, Taxus) oraz liściastych (Berberis, Ligustrum). Specyficzny klimat Rosarium współtworzą urokliwe oczka wodne z pięknymi klombami nenufarów.

Czytaj również

Our website uses cookies, m.in. for statistical purposes. If you do not want them to be saved on your disk, change the settings of your browser. More on this topic...