Mecz Polska – Ukraina na Stadionie Śląskim

2020-02-26

Śląski Związek Piłki Nożnej obchodzi swoje setne urodziny. Częścią zaplanowanych uroczystości była sobotnia konferencja prasowa zorganizowana na Stadionie Śląskim z udziałem m.in. prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka oraz marszałka województwa, Jakuba Chełstowskiego

31 marca Polska podejmie w ramach przygotowań do Euro 2020 drużynę Ukrainy, ale jak zaznaczył podczas konferencji sternik PZPN, nie jest wykluczone, że kadra narodowa ponownie zagości w „Kotle Czarownic" jesienią, gdy rozpoczną się rozgrywki Ligi Narodów.

„Jeszcze niedawno Stadion Śląski był remontowany. Powiedziałem wtedy, że gdy tylko prace zostaną zakończone, rozważymy powrót reprezentacji w to ważne dla polskiej piłki nożnej miejsce. Kilka spotkań od tego momentu już zostało rozegranych. Czeka nas kolejne – mecz z Ukrainą pod koniec marca. Jesienią planowane są spotkania także w Lidze Narodów. Czy także na Śląskim? Nie jest to wykluczone, a wręcz bardzo prawdopodobne. Mam duży sentyment do Śląskiego. Duża kultura, estetyka i zawsze fantastyczna atmosfera to atuty „Kotła Czarownic"", podkreślił Zbigniew Boniek, sternik PZPN.

„Odliczamy już dni do meczu Polska – Ukraina, który będzie jednym z najważniejszych sprawdzianów naszej kadry przed Mistrzostwami Europy. Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Piłki nożnej, a dodam, że układa się ona wyśmienicie, to spotkanie odbędzie się na Stadionie Śląskim – popularnym „Kotle Czarownic" - obiekcie dla rodzimej piłki bardzo ważnym, wręcz kultowym. To miejsce, gdzie rozgrywane były mecze, które pisały historię naszego futbolu. Stadion Śląski to jednak nie tylko piłka nożna. Jest dziś na powrót areną innych sportowych zmagań. Mam nadzieję, że już na stałe będzie on ważny także dla królowej sportu – lekkoatletyki", dodał marszałek Jakub Chełstowski.

Całkiem niedawno w wywiadzie, jakiego udzielił Wojciech Szczęsny, reprezentant Polski, na co dzień broniący bramki Juventusu Turyn, zaakcentował, że znów zagrałby na takim „dywanie" jaki ma Stadion Śląski, mając na myśli murawę obiektu.

„Stan murawy jest kluczowy – od niej często zależy poziom widowiska, jak i bezpieczeństwo zawodników. Nawierzchnia stadionu jest podgrzewana, o każdej porze roku prezentuje się znakomicie. Zresztą, gdy tylko zaczęła się wegetacja, włączyliśmy ogrzewanie. Rozpoczęliśmy też dosiew trawy. Pod kątem organizacyjnym, kolejnym ważnym punktem będzie transport kibiców na stadion. Nad tym w tej chwili pracujemy", mówił prezes Stadionu Śląskiego, Jan Widera.

Zbigniew Boniek podczas konferencji nawiązał do zmian jakie czekają sympatyków rozgrywek PKO Ekstraklasy. Najwyższa klasa rozgrywkowa będzie liczyła nie 16 a 18 drużyn. „To nie jest żadna reforma, a raczej odpowiedź na apel klubów" – zastrzegł prezes PZPN.

„Kluby nie chcą grać z podziałem na grupy. Czy to sprawi, że poziom rozgrywek będzie wyższy? Tego nie wiem. Receptą jest raczej sposób zarządzania przez działaczy. Od nich przecież zależy jacy zawodnicy trafiają do klubów. Faktem jest, że brakuje nam klubów, które moglibyśmy nazywać flagowymi. Ligi Bułgarii, Czech, Słowacji nie są specjalnie silne, niemniej są tam średnio po dwa kluby, które nieźle radzą sobie w europejskich pucharach", ocenił sternik PZPN, który zwierzył się, że wizyta na Śląsku wiąże się z dość ważnymi wydarzeniami w jego życiu prywatnym.

„Jestem w Chorzowie, mam w planach galę z okazji 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej, ale myślami jestem w Londynie, bo córka Camilla jest już na oddziale porodowym. Zaraz po gali lecę do Anglii", zapowiedział Zbigniew Boniek.

Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej, Henryk Kula zaznaczył, że setne urodziny naszego okręgu piłkarskiego przypadają w ważnym momencie. Aktualnym mistrzem kraju jest bowiem Piast Gliwice. Tytuł mistrzowski wrócił na Śląsk po 30 latach, gdy w 1989 roku, swój 14. tytuł mistrzowski zdobył Ruch Chorzów. Również czternaście razy najlepszym klubem w Polsce był Górnik Zabrze, po tytuły najlepszych w kraju sięgały Polonia Bytom i Szombierki Bytom. Tytuły wicemistrzów zdobywali: GKS Katowice, GKS Tychy i Zagłębie Sosnowiec. Co tylko pokazuje jak silnym, opartym na pięknych piłkarskich tradycjach ośrodkiem jest Województwo Śląskie.

Czytaj również

Our website uses cookies, m.in. for statistical purposes. If you do not want them to be saved on your disk, change the settings of your browser. More on this topic...