Prezentujemy ekologiczne organizacje, które działają również w Parku Śląskim. Pracownia blisko natury

2017-02-23

Założyli fundację, bo wierzyli, że to, co robią, jest niesamowicie ważne. Tak powstała Pracownia Edukacji Żywej, która część swoich zajęć i warsztatów realizuje w Parku Śląskim.– Zależy nam, aby ich uczestnicy mieli prawdziwy kontakt z naturą. Park daje w tym zakresie doskonałe możliwości – mówi doktor Maja Głowacka, prezes fundacji.

Był kwiecień 2014 roku, kiedy założyła ją wspólnie z doktorem Bogdanem Ogrodnikiem. Ona jest biologiem, on – z wykształcenia fizyk – przyrodnikiem. Jak podkreślają, twórcza adaptacja dzieci i młodzieży do świata i zmian w nim zachodzących, to główny cel powołania „Pracowni". Drogą do jego realizacji jest odpowiednio zaprojektowana edukacja.

– Edukujemy o życiu. O przyrodzie, o roślinach, zwierzętach. Bo nawet kiedy edukujemy o relacjach między ludźmi, o sposobach komunikacji, kiedy pomagamy ludziom zbliżyć się do ich wnętrza, zawsze w tle jest przyroda. Życie. Staramy się, aby przyroda zawsze była kontekstem edukacji – tłumaczy Głowacka. – Chcemy wywołać osobistą relację ludzi z przyrodą. To ma ogromny wpływ zarówno na rozwój, jak i na zdrowie. Przy okazji, a raczej przede wszystkim, ochraniamy też przyrodę.

Przyroda na wyciągniecie ręki

Wśród najważniejszych aspektów działalności Pracowni Edukacji Żywej są m.in. budowanie silnej więzi z przyrodą, zrównoważone współistnienie wszystkich form życia, pomoc zwierzętom, zarówno dzikim, jak i udomowionym oraz funkcjonowanie człowieka w środowisku zdrowych relacji międzyludzkich.

– Najczęściej trafiamy do szkół i stamtąd zabieramy dzieci na kilka godzin do lasu. Pokazując im, jak wygląda i jak funkcjonuje natura – mówi Głowacka. Jak przyznaje, są to zazwyczaj punkty nie oddalone mocno od ich miejsca zamieszkania czy nauki. – Chcemy bowiem uzmysłowić im, że przyroda je otacza, że jest w zasadzie wokół nich.

Pozytywna energia

Większość organizowanych przez fundację zajęć jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz gminy. Poza warsztatami w szkołach są to zazwyczaj kameralne zajęcia dla rodzin z dziećmi. Wówczas zabierają je do lasu lub na kilkudniowy pobyt w Beskidach, który polega przede wszystkim na przebywaniu na łonie natury.

– To znacznie wzmacnia relacje w rodzinach i daje dużo pozytywnej energii – podkreśla Głowacka. – Organizujemy też zajęcia dla edukatorów ekologicznych. Zajmowaliśmy się już dużą ilością grup i chętnie dzielimy się swoimi doświadczeniami – dodaje.

Schodzą ze ścieżek

Spora część projektów Pracowni Edukacji Żywej jest realizowana na terenie Parku Śląskiego. Tak było ostatnio podczas zajęć finansowanych przez Urząd Miasta w Chorzowie i WFOŚiGW oraz projektu „Przyrodnicze Katowice".

– Podczas naszych zajęć staramy się schodzić z wytyczonych ścieżek. Zagłębiamy się w różne zakamarki, grzebiemy wręcz w ziemi. W parku jest wiele takich miejsc, które to umożliwiają – kończy Maja Głowacka.

wfo

Czytaj również

Our website uses cookies, m.in. for statistical purposes. If you do not want them to be saved on your disk, change the settings of your browser. More on this topic...