Planetarium Śląskie zaprasza na swój nowy seans „Wokół Księżyca”. Wyprawa na Srebrny Glob przed Chińczykami

2017-03-01

Po co astronauci misji Apollo 11 zabrali ze sobą armatę? Bynajmniej nie po to, żeby strzelać do UFO. To, jak i wiele innych zagadnień na temat naturalnego satelity naszej planety, wyjaśni „Wokół Księżyca”, nowy seans Planetarium Śląskiego.

Autorami seansu są Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium Śląskiego i Jarosław Juszkiewicz, dziennikarz i wielki pasjonat astronomii. – Rok temu przygotowywaliśmy seans dla dzieci o panu Twardowskim na księżycu. Wtedy pojawiły się pytania o pozycję na ten temat dla widzów dorosłych. W ten sposób odpowiadamy na to zapotrzebowanie – tłumaczy Janta. – Odbiór jak na razie jest bardzo pozytywny. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie w tym seansie coś dla siebie.

Wyprawa z Collinsem
Uczestnik pokazu na nieco ponad trzy kwadranse staje się członkiem misji na Srebrny Glob. Jest 1969 rok. O celu wyprawy oraz wielu innych „kosmicznych” sprawach opowiada Michael Collins, jedyny członek załogi Apollo 11, który nie wylądował na Księżycu, lecz krążył wokół niego, czekając na powrót swoich kolegów – Neila Armstronga i Buzza Aldrina.

Samotność w kosmosie i widok powierzchni naszego naturalnego satelity przesuwający się przed oknami statku kosmicznego, są dla astronauty pretekstem do opowieści o historii powstania Księżyca, jego budowie i wpływie na życie na Ziemi. W seansie nie zabraknie również gwiazd i konstelacji – także tych egzotycznych, które nie są widoczne na śląskim niebie. Muzykę w dużej części skomponował Tadeusz Grabowski. W seansie można oglądać animacje, przezrocza na całą kopułę planetarium oraz sekwencje filmowe.

Obszar nieodkryty
Księżyc to najlepiej zbadane przez człowieka ciało niebieskie. Jedyne przez niego zdobyte i… porzucone. – Ostatnia misja na księżyc miała miejsce w grudniu 1972 roku. Dlaczego? Powodów jest wiele, ale tym chyba najistotniejszym jest polityka – przyznaje Janta. – Na razie tylko Chińczycy szykują taką wyprawę. Warto pamiętać, że to obszar pod wieloma względami do końca nieodkryty. Wiemy, że jest na nim woda i różne minerały. Pytanie, na ile ich eksploatacja byłaby opłacalna.

W marcu seans będzie wyświetlany wielokrotnie. Zachęcamy do zapoznania się z programem.  Bilet normalny kosztuje 12 złotych, a ulgowy 6 złotych.

Czytaj również

Our website uses cookies, m.in. for statistical purposes. If you do not want them to be saved on your disk, change the settings of your browser. More on this topic...