Rzeźba "Łanie" ponownie zachwyca!

2021-06-21

W ostatnim czasie podczas spacerów w Rosarium parkowi goście mogli przyglądać się renowacji kultowej rzeźby „Łanie”. Prace te wykonywało konsorcjum firm „Rozeta” z Krzeszowic i „Talent” z Mnina.

 

Dzisiaj dokonano odbioru, tym bardziej to cieszy bo rzeźba została uroczyście odsłonięta w lipcu 1971 roku, a więc wkrótce minie 50 lat od tego momentu. Wszystkie prace przebiegały zgodnie z harmonogramem i w ścisłej współpracy z Aleksandrem Harkawym, konserwatorem dział sztuki. Natomiast pracę odebrał Konserwator Zabytków Miejskich, Henryk Mercik. To już kolejne rzeźby, które zostały odnowione w ramach Projektu Miejskiego pn. „Modernizacja Parku Śląskiego” z Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013”.

 

- Jako Zarząd wiemy, że wielu z gości czeka na duże inwestycje. One się dzieją, prace w Ogrodzie Japońskim dobiegają końca, Kręgi Taneczne w przyszłym roku z pewnością Państwa zachwycą. Trwa projektowanie kolejnej linii Elki, a dokumentacja projektowa Kąpieliska Fali jest już przygotowana. W tym wszystkim nie zapominajmy o mniejszych inwestycjach, które również są bardzo potrzebne. Konsekwentnie poddajemy renowacji parkowe rzeźby, które swoim urokiem wypełniają wiele miejsc. Tym razem „Łanie” w Rosarium mogą na nowo cieszyć parkowych gości – Agnieszka Bożek, Prezes Parku Śląskiego.

 

Rzeźba przedstawia trzy galopujące łanie, a jej autorką jest Anna Dębska. Efekt galopu został spotęgowany osadzeniem grupy trzech zwierząt tylko na sześciu cienkich podporach - kończynach.

 

W wyniku oddziaływania czynników atmosferycznych rzeźba uległa częściowemu zniszczeniu. W ramach konserwacji powierzchnia sztucznego kamienia i powłok żywicznych została oczyszczona z zabrudzeń powierzchniowych, przemalowań i przebarwień wywołanych przez mikroorganizmy (głównie glony), elementy metalowej konstrukcji oczyszczone z produktów korozji i zabezpieczone antykorozyjnie. Osłabione fragmenty konstrukcji wzmocnione są prętami ze stali nierdzewnej. Ubytki sztucznego kamienia i formy rzeźbiarskiej uzupełnione zostały kitami mineralnymi o fakturze dobranej do otoczenia ubytku. Pęknięcia i rozwarstwienia sztucznego kamienia spojono, a partie silnie osłabione (utrata kohezji) wzmocniono poprzez impregnację strukturalną. Odspojenia powłok żywicznych podklejono a ubytki uzupełnione w lokalnie dobranym kolorze.

 

Czytaj również

Unsere Website verwendet Cookies, m.in. zu statistischen Zwecken. Wenn Sie nicht möchten, dass sie auf Ihrer Festplatte gespeichert werden, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers. Mehr zum Thema...