Atrakcje

Planetarium

Dodaj do planera Usuń z planera

Pliki audio

Rok 1953 – Rok Kopernikowski, to początki istnienia kultowego obiektu w Parku Śląskim – Planetarium, to właśnie wtedy zapadła decyzja o jego budowie. Planetarium Śląskie zostało otwarte 4 grudnia 1955 roku, jako pierwszy tego typu obiekt w Polsce i jeden z 21 działających wówczas na całym świecie. Kilka tygodni przed otwarciem robotnicy i inżynierowie Zakładów Optycznych Carla Zeissa w Jenie, pod kierownictwem Herberta Blumentritta, przyjechali do Parku, aby zamontować przyszłe serce obiektu – refraktor o średnicy 30 centymetrów.

Konstrukcja została umiejscowiona na Górze Parkowej, uznawanej za najwyżej położony punkt w Parku Śląskim, a projektem zajął się architekt Zbigniew Solawa. Kopuła Planetarium ma aż 23 metry i służy za ekran, a zaraz pod nią znajduje się aparatura projekcyjna o masie aż 2 ton i wysokości 5 m.

Poza niezwykłym projektorem Planetarium Śląskie posiada w swoim asortymencie teleskop z 30 cm obiektywem umożliwiającym podziwianie przestrzeni kosmicznej w prawie 800-krotnym powiększeniu. Poza tym obiekt posiada swoją własną stację sejsmiczną oraz stację klimatologiczną.

W 2018 roku rozpoczęto modernizację obiektu, po której Planetarium – Śląski Park Nauki zyska nowy obiekt o przeznaczeniu edukacyjnym, w którym będą odbywać się wykłady, jak również umieszczone zostaną w nim pracownie. Odświeżone zostanie muzeum, które zyska nowe urządzenia sensoryczne i unikalne na skalę krajową obiekty. Kolumna pogodowa umożliwiać będzie wytworzenie rozmaitych zjawisk pogodowych, a symulator lotów kosmicznych wyprowadzi zwiedzających w orbitę.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...