Fundacja Park Śląski zajmuje się edukacją ekologiczną oraz ochroną przyrody na terenie Parku Śląskiego. W swoje działania angażujemy rok rocznie blisko 100 wolontariuszy zarówno seniorów jak i młodych ludzi. Wolontariusze w ramach działalności statutowej fundacji przeprowadzają ekopatrole, uczestniczą w akcjach sadzenia drzew i kwiatów, wieszają budki lęgowe oraz budują hotele dla pszczół.

Fundacja swoją siedzibę posiada w samym sercu Parku Śląskiego skąd prowadzone są obserwacje parkowych zwierząt i ptaków. Dysponujemy w pełni wyposażonymi salami warsztatowymi oraz kadrą edukatorów i ekspertów w zakresie ochrony środowiska i ekologii. Ściśle współpracujmy z Parkiem Śląskim S.A.

 

Fundacja Park Śląski – od 2012 roku nieprzerwanie zajmuje się:

  • edukacją ekologiczną dzieci, młodzieży, dorosłych – prowadzi bezpłatne zajęcia przyrodnicze i ekologiczne (laboratoryjne i w terenie); w warsztatach wzięło już udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów; zorganizowała już kilka ogólnopolskich konferencji naukowych na tematy przyrodnicze i ekologiczne; wydała albumy przyrodnicze, kilkanaście zeszytów edukacyjnych; jak również organizuje edukacyjne imprezy plenerowe.
  • ochroną środowiska – jej edukatorzy przeprowadzili badania smogu w Parku, wpływ drzew parkowych na czystość powietrza w Parku i najbliższej okolicy.
  • rozwojem wolontariatu (początkowo seniorów, a od kilku lat również ludzi młodych) – stały wolontariat seniorów (ok. 70 osób w wieku 60+), natomiast od 2014 r. również wolontariat młodych (ok. 50 osób).

 

Główne obszary naszej działalności, to:

  • edukacja ekologiczna i ochrona przyrody,
  • przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu,
  • wolontariat i społeczeństwo obywatelskie,
  • kultura i sztuka,
  • sport i turystyka,
  • zdrowie itp.

Misją Fundacji jest inicjowanie i wspieranie różnorodnych działań i projektów, podejmowanych w Parku Śląskim przy dużym zaangażowaniu lokalnej społeczności. Fundacja Park Śląski podejmuje działania lokalne, wojewódzkie, jak również ogólnopolskie. Oferta adresowana jest głównie do osób starszych, wolontariuszy, osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży, jak również liderów NGO.

Aplikacja mobilna

Zwiedzaj, graj, planuj, baw się z całą rodziną! Dzięki naszej aplikacji poznasz lepiej Park Śląski i nie zgubisz się w terenie.

AppStore Google Play
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...