Park Śląski jest miejscem pełnym życia. Goście Parku mogą spacerować, korzystać ze ścieżek rowerowych, odwiedzać atrakcje lub brać udział w wydarzeniach. Zapraszamy na Śniadania na Trawie, Muzyczny Bukiet Róż, Parkowy Wrzesień z Kulturą i Parkowy Kiermasz Kwiatów!

Śniadanie na trawie
„Śniadanie na trawie” to wydarzenie cykliczne organizowane nieprzerwanie od 2011 roku. W każdą sobotę od czerwca do września, ludzie spotykają się w Rosarium by spędzić sobotni poranek w aktywny sposób oraz – jak na śniadanie przystało – spróbować zdrowych specjałów serwowanych przez lokalnych dostawców. Każde „śniadanie na trawie” rozpoczyna się porannymi ćwiczeniami z jogi, w których każdy może wziąć udział zupełnie za darmo. Nie brakuje również innych aktywności fizycznych, takich jak fitness czy pilates. Wszystkie zajęcia prowadzone są pod okiem profesjonalnych trenerów, więc nawet jeżeli ktoś nie miał wcześniej styczności z tego typu ćwiczeniami, bez obaw może rozpocząć tutaj swoją przygodę – wystarczy zaopatrzyć się w matę do ćwiczeń!

Wystawcy którzy biorą udział w „śniadaniach” to w większości lokalne sklepy i restauracje oferujące zdrową, ekologiczną żywność. Standardem są przysmaki wegetariańskie oraz wegańskie które podbiją serce nawet najbardziej zatwardziałego mięsożercy. Nie brakuje również produktów sprzedawanych na wagę, w ekologicznych opakowaniach mających na celu promować ideę zero waste.
Jest to również doskonały event dla rodziców z dziećmi – zajęcia plastyczne, animacje, konkursy z nagrodami, zajęcia sportowe oraz ciekawe prelekcje to tylko niektóre z atrakcji które co tydzień staramy się zapewnić najmłodszym.
„Śniadanie” urozmaicają również lokalne jednostki miejskie – takie jak policja czy straż miejska – które dbają o to by wydarzenie miało również aspekt edukacyjny, prowadząc z młodzieżą rozmowy na temat bezpiecznego spędzania czasu w trakcie wakacji czy szkodliwych właściwościach substancji odurzających. Stałym gościem jest również Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które odwiedza Rosarium busem do poboru krwi.
Od samego początku wydarzenie jest wspierane również przez seniorów z „Fundacji Park Śląski” którzy przeprowadzają z dziećmi animacje, ale również w przystępny sposób dzielą się swoją wiedzą zdobytą w ciągu życia - najmłodsi mogą więc liczyć na ciekawe historie i niewyczerpane pokłady inspiracji. W trakcie „śniadań” funkcjonuje również „Punkt wymiany roślin” w którym możecie zostawić rośliny których już nie chcecie i wymienić je na inne, które ktoś tam dla Was zostawił!

 

Muzyczny bukiet róż
Kultowe wydarzenie będące gratką dla każdego miłośnika muzyki klasycznej. W lipcu i sierpniu, w każdą niedzielę w Parkowym Rosarium odbywają się koncerty będące częścią cyklu „Muzyczny Bukiet Róż” – wydarzenia w trakcie którego gościmy w Parku wielu znakomitych artystów, którzy oczarowują muzyką Mozarta, Straussa czy  Debussy-ego.
Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach. Patronat nad wydarzeniem objął również Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski.
Czas spędzony wśród różanych krzewów i przy akompaniamencie skrzypiec, klarnetu i pianina jest bez wątpienia czymś co nastraja pozytywnie i daje siłę na nadchodzący tydzień. Słowa nie opiszą atmosfery jaką „Muzyczny Bukiet Róż” kreuje w Rosarium – to trzeba konieczne przeżyć samemu!


Wystawa Kwiatów i Ogrodów – Parkowy Kiermasz Kwiatów
Historia Wystaw Kwiatów i Ogrodów sięga roku 1959 roku. Wtedy odbyła się pierwsza wystawa plenerowa, a już w 1962 roku padł niepobity do dziś rekord osób które wzięły w niej udział – było to ponad 100 tysięcy ludzi. Od samego początku była to jedna z flagowych imprez organizowanych na terenie Parku Śląskiego. W ciągu roku odbywały się zazwyczaj trzy edycje – wiosną, latem i jesienią. Przez lata zmieniały się miejsca w których była ona organizowana – były to m.in. hala wystaw „Kapelusz”, restauracja „Parkowa” i restauracja „Stylowa”, szklarnie oraz pawilony. Między wjazdem głównym a Kanałem Regatowym utworzono teren Ogólnopolskich Wystaw Ogrodniczych który sukcesywnie się powiększał aby  pod koniec lat 60 XX w. sięgać aż do Alei Żyrafy. Wystawę odwiedzali ogrodnicy o hodowcy, dla których sam udział w Wystawie był prestiżowym wyróżnieniem. W jury oceniającym ich ekspozycję zasiadali najwięksi fachowcy z całego kraju, m.in. z warszawskich i wrocławskich uczelni. Wystawcy byli nagradzani dyplomami oraz medalami wykonywanymi przez najsłynniejszych wówczas rzeźbiarzy, co dodatkowo podnosiło prestiż wydarzenia.

Tradycja Wystaw Kwiatów i Ogrodów zachowała się do dnia dzisiejszego. Z reguły organizowana jest jedna duża Wystawa Kwiatów (od 2016 roku nazywana „Świętem Kwiatów”). W 2013 Wystawa została przeniesiona z hali „Kapelusz” do miejsca gdzie odbywała się pierwotnie, tj. przy tzw. „Ścianach Płaczu” obok Alei Głównej.

 

 

Aplikacja mobilna

Zwiedzaj, graj, planuj, baw się z całą rodziną! Dzięki naszej aplikacji poznasz lepiej Park Śląski i nie zgubisz się w terenie.

AppStore Google Play
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...