Tablice

Meandry cieku Michałkowickiego II - Niezwykła fauna Parku Śląskiego

Dodaj do planera Usuń z planera

Pliki audio

Wybujała roślinność, łatwy dostęp do pokarmu i korzystny mikroklimat panujące zarówno w łęgu jak i grądzie stanowią idealne miejsce do życia dla zwierząt. Wiele z nich to gatunki chronione.

Żaba trawna (Rana temporaria) - gatunek płaza (Amphibia) z rzędu bezogonowych (Anura) rodziny żabowatych (Ranidae). Wraz z żabą moczarową i żabą dalmatyńską tworzy grupę tzw. żab brunatnych. Charakteryzują się one m.in. brązowawym ubarwieniem ciała, wczesnym okresem godowym i stosunkowo dużą ilością składanych jaj. Wędrówki do zbiorników odbywają się masowo, często już w stanie tzw. uścisku godowego czyli amplexus kiedy samiec jest przyczepiony do ciała samicy. W wodzie odbywają się gody, których kulminacyjnym punktem jest złożenie i zapłodnienie jaj. Z jaj wylegają się niewielkie kijanki, które po jakimś czasie tracą skrzela zewnętrzne i zaczynają intensywnie żerować. Pokarmem ich są glony, detrytus, martwe rośliny, ale także martwe zwierzęta. Po 2-3 miesiącach następuje ich przeobrażenie i jako niewielkie 1,5 cm żabki opuszczają masowo zbiorniki. Żaby trawne poza okresem godowym unikają wody i żyją na lądzie. Preferują cieniste, wilgotne siedliska lasów takich jak łęgi czy grądy. Spotykane są także na terenach ogrodów i sadów. Są aktywne po zmierzchu, wtedy też wyruszają na łowy

Żaby z kompleksu zielonych (Pelophylax esculentus complex) - to grupa trzech bardzo do siebie podobnych żab, które charakteryzują się m.in. zielonym ubarwieniem ciała, późnym okresem godowym (rozpoczyna się zwykle w maju) oraz tym, że całe życie spędzają w wodzie lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Należy tu żaba śmieszka (Pelophylax ridibundus), żaba jeziorkowa (Pelophylax lesssonae) oraz żaba wodna (Pelophylax esculentus). Samce tych żab maja duże rezonatory i ich godowe głosy umilają nam letnie wieczory. W przeciwieństwie do żab brunatnych lubią wygrzewać się na słońcu. Są aktywne i polują w ciągu dnia. Żaby z tego kompleksu są bardzo żarłoczne. Reagują na ruch ofiary. Zjadają owady (w tym takie jak osy i pszczoły), pajęczaki ale także drobne kręgowce. Mimo, że całe życie spędzają w pobliżu wody to jednak młode osobniki wykazują duże zdolności migracji w poszukiwaniu nowych miejsc do życia. Bardzo chętnie migrują wzdłuż potoków, które są dla nich swojego rodzaju korytarzami. Wszystkie żaby w Polsce podlegają ochronie prawnej.

Ropucha szara (Bufo bufo) - w cienistych i wilgotnych lasach żyje największa z krajowych ropuch, a mianowicie ropucha szara (Bufo bufo). Ubarwienie tego gatunku jest zwykle brązowawe czasami szare, na skórze występują liczne brodawki zawierające gruczoły, w tym również jadowe. Ropucha szara przystępuje do godów wcześnie zaraz po żabie trawnej. Często zdąża do zbiorników już w stanie amplexus. Samice są dużo większe od samców. Skrzek ropuch nie jest składany w postaci brył lecz długich sznurów. Młode ropuchy po przeobrażeniu są bardzo małych rozmiarów niewiele przekraczające 1 cm. Zaraz o wyjściu z wody intensywnie żerują. Zjadają niewielkie owady i ich larwy i inne drobne stawonogi, w tym również kleszcze. Podobnie jak żaby brunatne, poza okresem godowym unikają wody, ale chętnie przemieszczają się wzdłuż cieków. Dorosłe ropuchy szare są bardzo żarłoczne. Polują po zmierzchu i reagują na ruch ofiary. Ich pokarm stanowią owady, ślimaki, pająki, dżdżownice ale także niewielkie kręgowce. Jako jedne z nielicznych zwierząt zjadają także stonkę ziemniaczaną.

 

 

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...