Wybujała roślinność, łatwy dostęp do pokarmu i korzystny mikroklimat panujące zarówno w łęgu jak i grądzie stanowią idealne miejsce do życia dla zwierząt. Wiele z nich to gatunki chronione.
Traszka zwyczajna (Lissotriton vulgaris) - jest przedstawicielem płazów ogoniastych (Caudata) rodziny salamandrowatych (Salamandridae). Z powodu skrytego trybu życia i niewielkich rozmiarów jest rzadko obserwowana. Najczęściej można ja obserwować w okresie godów, które odbywają w niewielkich zbiornikach czy zakolach wolno płynących strumieni. Traszki przybierają wówczas szatę godową, szczególnie imponującą u samców. Wykształca się u nich na grzbiecie tzw. grzebień ciągnący się od głowy do końca ogona. W takcie tańca godowego samiec składa na podłożu pakiety plemników tzw. spermatofory, które następnie pobiera samica. Jaja składane są pojedynczo i zawijane precyzyjnie w liście roślin wodnych tak aby chronić je przed zjedzeniem przez inne traszki, a nawet przez samych rodziców. W okresie godowym traszki zwyczajne są bardzo żarłoczne i polują na wszelkie organizmy wodne, które mogą upolować i połknąć. Są to najczęściej larwy komarów i innych muchówek, skorupiaki i pierścienice. Larwy traszek są także drapieżne. Na sen zimowy traszki zwyczajne udają się zwykle w październiku. Zimują na ladzie w różnego typu kryjówkach. Polegają w Polsce ochronie prawnej.
Zaskroniec zwyczajny (Narix natrix) - to jeden z 4 węży występujących w Polsce, i jedyny związany ze środowiskiem wodnym. Jest to duży wąż, którego długość u dorosłych osobników może osiągać ponad 1 metr. Ubarwienie ciała jest ciemne, stalowoszare, z bardzo charakterystyczną, żółtą plamą za głową (stąd potoczna nazwa - zaskroniec). Żyją nad różnego typu zbiornikami i ciekami, ale spotykamy je również w znacznym oddaleniu od wody. Zaskrońce prowadzą dzienny ryb życia, ich pokarm stanowią głównie płazy, ale polują także na ryby, drobne gryzonie i bezkręgowce. Doskonale pływają i nurkują. Gody odbywają gromadnie, zwykle w maju. Samica składa jaja do butwiejących liści czy wilgotnej ziemi. Bardzo chętnie wykorzystują też do tego celu sterty kompostu. Zaskrońce są całkowicie nieszkodliwe dla człowieka, jedyna ich bronią jest cuchnąca wydzielina gruczołów znajdujących się w pobliżu kloaki, którą wyrzucają gdy zostaną złapane. Na sen zimowy udaję się zwykle w październiku, zimują zagrzebane w startach liści, starych stogach, chętnie też w budynkach gospodarczych. Wszystkie węże w Polsce podlegają ochronie prawnej.
Rusałka admirał (Vanessa atalanta) - Jego gąsienice po wykluciu z jaj zjadają liście pokrzyw, a następnie przekształcają się w stadium poczwarki, z której następnie wychodzą postacie dorosłe motyli. Rusałka admirał jest motylem wędrownym. Jego osobniki przylatują do Polski z Basenu Morza Śródziemnego w maju i czerwcu. Jest to jego pierwsze pokolenie. Drugie rozwija się właśnie w naszym kraju i jesienią jego osobniki odlatują na południe. Niektóre jednak zostają i zimują na miejscu. Rusałki te można spotkać na nasłonecznionych brzegach lasów, w sadach, ogrodach oraz na różnego typu kwietnikach. Jak wszystkie motyle posiadają aparat gębowy ssący, który umożliwia pobieranie pokarmów płynnych. Rusałki spijają więc nektar kwiatów, ale również bardzo chętnie wypijają soki z opadłych owoców. Rusałka admirał jest pospolitym gatunkiem występującym w całej Polsce. Dzięki kontrastowemu ubarwieniu posiada stosunkowo niewielu wrogów.