Tablice

Meandry cieku Michałkowickiego II - Grąd subkontynentalny

Dodaj do planera Usuń z planera

Pliki audio

Znajdujesz się na terenach dawnych stawisk tzw. Szwajcarskiej Doliny. Ukształtowały się tu wartościowe zbiorowiska roślinne, które w większości mają ustabilizowany charakter leśny, choć występują tu od zaledwie od 50-tych lat XX w.

Na terenie żyznym i wilgotnym, ale nie zalewowym, z którym mamy do czynienia na obszarze zbiorników retencyjnych, buforowych, stworzyły się warunki idealne dla zbiorowiska grądu subkontynalnego. Zbiorowisko charakteryzuje się złożoną strukturą, bogatą w różne gatunki roślin, które wykazują zmienność sezonową.

W tym antropogenicznym grądzie drzewostan tworzy dąb szypułkowy, grab pospolity oraz lipy, klony i jawory. Natomiast w naturalnych grądach dominuje grab. W warstwie krzewów najczęściej spotykana jest leszczyna pospolita i trzmielina pospolita.

Wielogatunkowe runo składa się z zawilca gajowego i żółtego, groszku wiosennego, ziarnopłonu wiosennego, miodunki ćma, kokoryczki wielokwiatowej, fiołka leśnego, kopytnika pospolitego, przylaszczki pospolitej i niecierpka pospolitego.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...