Meandry cieku Michałkowickiego II - Rośliny podszytu w łęgu olszowo-jesionowym
Podszyt, to środkowa warstwa tworząca las – składa się głównie z krzewów, czyli roślin wyższych niż występujące w runie rośliny zielne oraz nieosiągających takich rozmiarów jak drzewa. W łęgu olszowo-jesionowym, w warstwie krzewów o zmiennym zwarciu występują m.in. bez czarny, leszczyna pospolita, kalina koralowa, trzmielina zwyczajna, kruszyna zwyczajna, porzeczka czarna. Często krzewy i drzewa oplecione są pędami chmielu zwyczajnego.
Bez czarny (Sambucus nigra) - Piżamczkowate (Adoxaceae) - Krzew lub czasem małe drzewo, osiągające do 10 m wysokości. Liście nieparzysto-pierzasto, złożone zazwyczaj z 5 listków. Po ich roztarciu można poczuć intensywny, dla niektórych nieprzyjemny zapach. Kwiatostany, także silnie pachnące, zebrane są w baldachogrono o białych lub kremowych kwiatach. Owoce to pestkowce, zebrane w płaskie owocostany, po dojrzeniu fioletowoczarne. Kwitnie w czerwcu, czym rozpoczyna fenologiczną fazę lata.
Trzmielina zwyczajna (Euonymus europaea) - Dławiszowate (Celastraceae) - Krzew lub czasem małe drzewo, osiągające do 10 m wysokości. Pędy czerwono-zielone, starsze często z czterema podłużnymi listewkami korkowymi. Kwiaty białe, niepozorne, możemy je zaobserwować od maja do czerwca. Uwagę przyciągają owoce – z różowej torebki wystaje pomarańczowa osnówka, w której ukryte jest białe nasionko. Całość zawieszona jest na sztywnej szypułce.
Leszczyna pospolita (Corylus avellana) - Brzozowateeszczynowate (Betulaceae) - Krzew dorastający do 6 m wysokości. Młode pędy gruczołkowato owłosione, natomiast kora na pniach jest stosunkowo gładka. Leszczyna jest rozdzielnopłciowa, ale jednopienna. Późnym latem możemy zobaczyć zebrane w zwisające kotki kwiaty męskie, a kwiaty żeńskie ukryte są w pąkach, które w porze kwitnienia (marzec) ukazują tylko czerwone znamiona słupków.