Niemcy, Włosi, Łotysze, a nawet Anglicy – będą mieli nie tylko szansę lepiej poznać historię Parku Śląskiego, ale i czerpać z jego doświadczeń, a w ten sposób sprawić, by europejskie parki stały się jeszcze piękniejsze. To możliwe dzięki współpracy w ramach projektu pod nazwą „UrbanLinks 2 Landscape”, realizowanego w ramach unijnego programu Interreg Europe. Park Śląski, jako jedyny zielony kompleks z Polski, stał się w nim ważnym partnerem.
W europejskiej sieci
Zaproszenie Parku Śląskiego do międzynarodowego, partnerskiego projektu było możliwe dzięki temu, że od czterech lat jest on częścią organizacji EGHN. Przypomnijmy, że w 2014 roku Park Śląski przystąpił do European Garden Heritage Network, największej europejskiej sieci zrzeszającej parki i ogrody miejskie. EGHN to prawie 150 ogrodów z całej Europy, m.in. z Francji, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Holandii. Założono ją w 2003 roku. Jej zadaniem jest m.in. wspieranie ponadnarodowej współpracy w zakresie rozwoju regionalnego i dziedzictwa kulturowego. Skupia nie tylko parki, ale również ekspertów, agencje turystyczne, fundacje. Siedzibą organizacji jest przepiękny pałac Schloss Dyck w miasteczku Jüchen, niedaleko Düsseldorfu.
– Wielu z naszych gości oczekuje, że Park Śląski stanie się wizytówką regionu, rozpoznawalną również poza granicami kraju. Współpraca z parkami europejskimi, którą podjęliśmy kilka lat temu, daje na to dużą szansę. Szczególnie, że mamy możliwość wymiany doświadczeń przy dużych projektach, takich jak „UrbanLinks 2 Landscape” – ocenia Marek Widuch, wiceprezes Parku Śląskiego.
Wymiana pomysłów
W UL2L biorą udział partnerzy z Niemiec, Włoch, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Łotwy oraz Polski. Głównym celem jest upowszechnienie dobrych praktyk oraz promocja innowacyjnych rozwiązań z dziedziny rekultywacji nieużytków poprzez tworzenie w ich miejscu wielofunkcyjnych, publicznych terenów zielonych.
– Chodzi o to, by zbierać cenne doświadczenia, dotyczące dobrego zarządzania, projektowania czy gospodarowania zielenią. Szczególnie tą, powstałą w miejscach zaniedbanych, na które po prostu brakowało pomysłu. Nasza perspektywa, jako kompleksu powstałego na terenie kompletnie zdewastowanym przez przemysł ciężki, jest dla wielu podmiotów z Europy niezwykle atrakcyjna – dodaje Widuch.
Partnerzy projektu UL2L podjęli się stworzenia zbioru inspirujących informacji oraz propozycji planowania rozwoju i zagospodarowania miejskich terenów zielonych we własnych krajach. Inspirować będą ich także doświadczenia z Chorzowa. Dla Parku Śląskiego może to być cenna lekcja szczególnie, że wśród osób zaproszonych do programu są eksperci z dziedzin przyrodniczych czy architekci krajobrazu.
– Podglądanie jak inni zajmują się opieką nad terenami zielonymi będzie dla nas bardzo użyteczne przy rozpoczynającym się właśnie procesie rewitalizacji przestrzeni Parku Śląskiego. Chcemy przecież, żeby jakość jego infrastruktury znacznie się poprawiła, a do tego powinniśmy znać doświadczenia wprowadzane na świecie – mówi Widuch.
Partnerzy projektu:
Fundacja Schloss Dyck (Niemcy) – lider.
Land Nadrenii (Niemcy).
Miasto Kristianstad (Szwecja).
Miasto Kuldiga (Łotwa).
Region Umbria (Włochy).
Hrabstwo Surrey (Wielka Brytania).
Park Śląski (Polska).