Pingwiny po ponad 40 latach wrócą do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego [WIZUALIZACJE]

2019-04-03

Tych zwierząt w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym nie było od ponad czterdziestu lat. Pingwiny Humboldta, dzięki inwestycji, która ma się rozpocząć na początku kwietnia, po długiej przerwie wrócą do Chorzowa.

Jeżeli rozpoczniemy w terminie budowę obiektu, pingwiny powinny się u nas pojawić już we wrześniu – tłumaczy Jolanta Kopiec, dyrektor śląskiego zoo. – Jesteśmy w stałym kontakcie z koordynatorem gatunku z Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Obiecano nam, że gdy tylko zakończymy proces inwestycyjny, grupa hodowlana na pewno zostanie „oddelegowana” do Chorzowa – zapewnia.

Pełna dokumentacja oraz projekt są gotowe. Ogród wybrał już wykonawcę. Całość inwestycji ma kosztować 5 milionów złotych i zostanie całkowicie sfinansowana ze środków samorządu województwa śląskiego.

W zoo powstanie nowy obiekt z basenami. Kubatura budynku będzie miała charakter techniczny. W środku znajdą się baseny, które będą wykorzystywane m.in. w przypadku konieczności odosobnienia chorych pingwinów lub podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Tam też umiejscowione mają być pompy i oczyszczalnia wody. Zwiedzający będą mieli widok na wybieg, składający się z zakamarków i skał, umożliwiających pingwinom ukrycie oraz z dużego basenu, który stworzy możliwość podpatrywania pingwinów w wodzie. – Nasi goście będą mogli zejść poniżej poziomu wody, przed ich oczami ukaże się lustro wody z pływającymi ptakami – wyjaśnia Kopiec. – Podobna inwestycja trzy lata temu została zrealizowana w Krakowie. Cieszy się tam ogromną popularnością. U nas będzie pewnie podobnie – zaznacza.

1811 ZOO Chorzów 180903-widok1

Pingwin peruwiański lub inaczej pingwin Humboldta to gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny pingwinów z potężnym czarnym dziobem. Ma czarną głowę z wąskimi, białymi brwiami, schodzącymi na boki szyi i łączącymi się poniżej gardła. Szeroki, czarny pas ciągnie się od górnej części piersi przez boki ku nogom; poza tym spód ciała ptaka jest biały a wierzch czarny. Osobniki tego gatunku najczęściej występują na pacyficznym wybrzeżu Peru i Chile. To bardzo ciekawskie, wdzięczne do obserwacji, ale też delikatne zwierzęta. W wodzie poruszają się niczym błyskawica. Muszą jednak być otaczane szczególną troską i opieką.

Pierwsze pingwiny przywiezione zostały do Chorzowa w październiku 1963 roku. Były to trzy osobniki, które przypłynęły statkiem PZM „Świetlik” z Holandii. Dane archiwalne na ich temat są bardzo ubogie i dość niejasne. Nie ma jednak wątpliwości, że były wyjątkową atrakcją śląskiego ogrodu i kiedy w 1977 roku zdecydowano o przerwaniu tej hodowli, zwiedzający byli bardzo rozczarowani. Teraz zostanie ona wznowiona.

Czytaj również

Naše webové stránky používají cookies, m.in. pro statistické účely. Pokud nechcete, aby byly uloženy na disku, změňte nastavení prohlížeče. Více k tomuto tématu...