Atrakcje

Galeria Rzeźby Śląskiej

Dodaj do planera Usuń z planera

Pliki audio

Galeria Rzeźby Śląskiej jest miejscem wyjątkowo klimatycznym. W pobliżu restauracja Łania zlokalizowane są elementy będące pozostałością plenerów organizowanych w latach 60’ XX w. przez znamienitych rzeźbiarzy regionu. Głównymi inicjatorami tych projektów byli, należący do Związku Polskich Artystów Plastyków, Teresa Michałowska – Rauszerowa, Jerzy Egon Kwiatkowski i Tadeusz Ślimakowski.

Motywacją pomysłodawców plenerów artystycznych było zapoznanie gości Parku ze sztuką regionalną oraz zaprezentowanie jej taki sposób, aby zręcznie współgrały z naturalną parkową przestrzenią. Idea ta zakładała ponadto umiejscowienie w miejscu projektu stałych ekspozycji, które będą cieszyły oczy spacerowiczów każdego dnia. Na przestrzeni lat 70’ i 80’ rozpoczęto wdrażać ten plan w życie. W tych czasach odbyło się 7 wystaw plenerowych, podczas których jurorzy podejmowali decyzję o wyborze dzieł sztuki, które mogłyby zagościć w przestrzeni parkowej na stałe.

Ponad trzydziestu rzeźbom udało się przetrwać do czasów teraźniejszych. Przypominają nam o stylach, które wiodły prym w drugiej połowie zeszłego stulecia na śląskiej ziemi oraz dodają okolicy magicznej, niepowtarzalnej aury.

Panorama 3D

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...