Atrakcje

Żyrafa

Dodaj do planera Usuń z planera

Pliki audio

Licząca aż 16 m wysokości Żyrafa to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych rzeźb w województwie śląskim, tożsamy znak rozpoznawalny Parku Śląskiego To właśnie dlatego główna droga prowadząca do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego nosi nazwę Alei Żyrafy.

„Żyrafę” odlano w 1959 roku w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Konstrukcja nie
była skomplikowana – rozstawiona na trzech ukośnych podstawach, przechodzących w odchylenie od pionu, której zwężające się ku górze ramię zakończono zbliżonym do owalu elementem z otworem o podobnym kształcie. W ogólnym zarysie całość miała prezentować tytułową żyrafę. Za koncepcję plastyczną obiektu odpowiedzialni byli Leopold Pędziałek i Leszek Dutka, a za zaprojektowaniem konstrukcji stoi Jerzy Tombiński. Plastycy nie oddali wiernie wyglądu zwierzęcia, uznali bowiem, że w myśl zasady minimum minimorum, rzeźba będzie pewniej stać na trzech nogach. Projekt był bardzo śmiały i zdecydowanie wyprzedzał trendy ówczesnej sztuki i architektury.

W 2000 roku, wysoką na ponad 16 metrów konstrukcję przemalowano na kolor żółty, dodając
brązowe łaty. W 2011 roku zakończono gruntowną rewitalizację figury i przywrócono pierwotny wygląd według założeń oryginalnego projektu, a „Żyrafa” została wpisana do rejestru zabytków.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...